Strona główna » 

Czytniki

» » Pocketbook 611 vs. Kindle 4

Pocketbook 611 vs. Kindle 4

Firma Amazon reklamuje nowy Kindle 4 jako najtańszy czytnik na rynku w dobrej jakości. Jednakże niedługo po nim pojawił się Pocketbook 611, który może okazać się lepszy w przypadku stosunku jakości do ceny.

pocketbook_611_vs._kindle_4 

Kilka słów ogólnie

Kindle 4 swą masową sprzedaż zawdzięcza głównie dobremu marketingowi, jaki prowadzi sklep internetowy Amazon. Potencjalny klient często nie ma zbyt dużej możliwości przetestowania każdego produktu, większość kupuje to, co jest najlepiej zareklamowane i w miarę tanie. Można więc powiedzieć, że to produkt dla klienta masowego.

Cena Kindle 4 jest z pewnością jego ogromnym atutem. Amazon okroił go maksymalnie z różnych atrybutów, dzięki czemu możliwe było obniżenie ceny: usunięto klawiaturę, zmniejszono baterię itp. Według wcześniejszych artykułów, Amazon sprzedaje też Kindle taniej, niż wynosi koszt jego produkcji, gdyż odbija to sobie na sprzedaży ebooków.

Patrząc jednak ze strony technologicznej, Kindle jest całkiem przeciętny. Brak mu wirtuozerii i precyzji urządzeń takich jak produkty Apple. Należy jednak podkreślić, że Amazon nie jest firmą technologiczną, skupia się na samej sprzedaży.

Pocketbook to marka stawiająca przede wszystkim na jakość, nie jest jednak jeszcze tak popularna. Pocketbook 611 to najnowszy produkt tej firmy, póki co jego zasięg obejmuje tylko kraje europejskie. Jakość produktu jest równie wysoka co poprzednich modeli Pocketbook. Zawiera też kluczowe funkcje wyższych, droższych czytników.

Cenowo oba produkty są do siebie zbliżone, zwłaszcza gdy teraz obywatel Polski aby kupić Kindle, musi dopłacić cło oraz VAT. Są także podobnie lekkie i szybkie w działaniu.

 

Obudowa, waga, wymiary.

Kinde 4 jest znacznie mniejszy niż jego poprzednik Kindle 3. Zrezygnowano z klawiatury QWERTY, co spowodowało obniżeniem kosztów i zmniejszenie wagi. Również obudowa jest znacznie cieńsza. Występuje tylko w kolorze stalowym. Całe urządzenie jest lekkie i małe - 166 mm x 114 mm x 8.7 mm i waży 170 gramów.

Pocketbook pod tym względem jest bardzo podobny. Waży zaledwie 5 gramów więcej i ma odrobinkę większe rozmiary (176 mm x 122,6 mm x 9,7mm). Obudowa jest więc w tym przypadku nieco szersza co będzie wygodniejsze dla osób z dużymi palcami. Urządzenie ma przyjemny kształt (posiada lekko rozszerzoną dolną część, dzięki czemu czytnik wygodnie się trzyma). Na wierzchu jest gładka, natomiast część tylnia jest przyjemnie chropowata, co sprawia że nie przykleja się nawet do spoconej dłoni. Występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym.

Oba urządzenia są bardzo poręczne. Z łatwością schować je można w torebce lub dużej kieszeni.

 

Przyciski

Oba urządzenia posiadają 4-kierunkowy kontroler, a także kilka dodatkowych klawiszy (w Pocketbook to dwa duże klawisze wbudowane w obudowę oraz przycisk główny, Kindle natomiast posiada dwie pary wypukłych przycisków). Który układ jest lepszy, to zależy już od gustu klienta.

 

Szybkość działania

Wśród dostępnych na rynku czytników, urządzenia są bardzo szybkie.

Kindle 4 przyspieszył odświeżanie stron, a także zjawisko migania pomiędzy stronami. Zabieg ten powoduje jednak pojawianie się śladów po uprzednim wyświetlaniu tekstu.

Pocketbook 611 może pochwalić się dodatkowymi specyfikacjami w tej dziedzinie. W konfiguracji możemy ustawić, jak często ekran ma się odświeżać (mamy 5 różnych poziomów). Dzięki temu przerzucanie stron może odbywać się szybciej.

Ogólnie, szybkość jest porównywalna.

 

Bateria

Bateria Kindle 4 jest mniejsza, niż w poprzedniej wersji K3. Ładuje się ja krócej, ale i też nieco krócej działa (3tyg -1 miesiac). Ogólnie brak dokładnych specyfikacji na temat pojemności i wykonania baterii.

Pokcetbook 611, podobnie jak Kindle 4, jednorazowo naładowany działa do 4 tygodni bez włączonego modułu Wi-Fi.

 

Formaty plików

Porównując ilość odczytywanych formatów, tu zdecydowanie wygrywa Pocketbook. Bez konieczności konwersji odtwarza takie formaty jak FB2, FB2.ZIP, DjVu, CHM, RTF, TCR, TIFF, i  najważniejsze – EPUB. Pozwala to na bezproblemowe czytanie nowości wydawniczych z polskich księgarń.

 

Obsługa PDF

Choć Kindle 4 posiada kilka funkcji wspomagania PDF, takich jak zoom czy poprawa kontrastu, to jednak nie ma rzeczy bardzo ważnej: reflow (dopasowanie tekstu PDF do marginesów bez konieczności przesuwania samej strony).

W Przypadku Pocketbook 611 mamy kilka trybów powiększania tekstu i zmiany czcionek, a także wyżej wymieniony reflow. Zatem czytanie plików PDF jest prostsze, szybsze i przede wszystkim bardziej intuicyjne.

 

Pamięć wewnętrzna

W tym wypadku również wygrywa Pocketbook. Oba czytniki posiadają po 2 GB pamięci wewnętrznej, (1,5 dla użytkownika) jednak Pocketbook 611 posiada slot na kartę microSD, dzięki której możemy powiększyć pojemność czytnika nawet o 32 GB.

2GB dla publikacji tekstowych to i tak dużo miejsca, ale nie w przypadku, gdy chcielibyśmy umieścić tam np. zdjęcia, grafiki czy obszerne pliki PDF.

Menu

Dużą wadą Kindle 4 dla polskiego czytelnika jest brak polskiego menu oraz możliwości odczytywania polskich czcionek (chyba że nastąpi przekonwertowanie pliku MOBI). Możliwe że kiedyś zostanie on wprowadzony, jednak nieprędko to nastąpi. Ogólnie rzecz biorąc, Kindle możemy uruchomić w 6-ciu wersjach językowych. Do tego czytnik posiada słownik angielsko-angielski. Ekspansja produktu widoczna jest głównie w Stanach Zjednoczonych, więc głównie dla tego rynku Amazon udoskonala jego funkcje.

Pocketbook natomiast bardzo mocno nastawia się na rynek międzynarodowy. Bez problemu odczytuje polskie czcionki bez konieczności konwersji. Menu dostępne jest także w ok. 20 językach, w tym po polsku.

Pocketbook posiada także profesjonalny zestaw słowników ABBY LINGVO (m.in. polski, angielski, niemiecki, rosyjski i inne).

 

Gwarancja

Kindle 4, jak większość czytników, posiada roczną gwarancję. PocketBook oferuje dwuletnią gwarancję oraz wsparcie techniczne na terenie Polski.

 

Co jest, a czego nie ma

Oba produkty posiadają przeglądarkę internetową oraz dostęp do WiFi. Nie posiadają natomiast głośników ani gniazda słuchawkowego, co sprawia że nie można korzystać z  audiobooków ani funkcji TTS.

Pocketbook 611 posiada dodatkowe aplikacje, widgety oraz możliwość pobrania 500 ebooków ze strony Pocketbook.pl

 

Podsumowanie

Pocketbook 611 ma zdecydowanie więcej funkcji, niż produkt Amazon, poczynając od wsparcia dla plików, możliwości rozszerzenia pamięci, na słownikach kończąc. Posiada także znacznie bardziej ergonomiczną i przyjazną dla dłoni obudowę.

Za Pocketbooka średnio wydać będziemy musieli 140 zł więcej. Jest to jednak dopłata warta przemyślenia, zwłaszcza że będziemy mieć dwa razy dłuższą gwarancję, lepsze wsparcie dla publikacji polskojęzycznych, czy choćby w razie problemów - serwis na terenie Polski.

 

 

Kindle 4

Pocketbook 611

Ekran

800x600 E Ink Pearl, 16 odc.

800x600 E Ink, 16 odc.

Wyświetlacz

6-cali

6-cali

Procesor

b.d

800 HMz

Pamięć

2 GB

2 GB (32 Gb)

RAM

brak danych

128

Sieci

Wi-Fi

Wi-Fi

USB

2.0

2.0

Przyciski

5-przycisk. kontroler + 8 przycisków (w tym 4 boczne)

4-kier. kontroler + 4 przyciski (w tym 1 dolny)

Formaty

AZW, TXT, PDF, niechronione MOBI, PRC, JPEG, GIF, PNG, BMP

PDF (ADOBE DRM), EPUB (ADOBE DRM), PDF, EPUB, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, CHM, DOC, DOCX, RTF, TCR, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Bateria

b.d

Li-Polymer, 1000 mA

Wymiary

166 mm x 114 mm x 8.7 mm

122,6 x 176 x 9,7mm

Waga

170 g

175 g

Cena

ponad 500 zł

649 zł

Słowniki

angielsko-angielski

ABBYY LINGVO ang-pol, pol-ang, niem-pol, pol-niem i inne

Dodatki formatowania

zakładki, notatki, podkreślenia

czytnik RSS, opcja wyszukiwania słów w tekście, tłumaczenie w treści książki, dodawanie zakładek i notatek, 500 ebooków gratis z pocketbook.pl

Obudowa

szara, zaokrąglone boki, przyciski na dole

dwa kolory do wyboru, zaokrąglone boki, antypoślizgowa tylna obudowa

Języki

6, brak polskiego

nawet do 20 języków, w tym polski

Przeglądarka

tak

tak

TTS

nie

nie

Gniazdo słuchawkowe, głośniki

nie

nie

Gwarancja

rok, pod warunkiem bezpośredniego kupna w sklepie Amazon

2 lata, serwis na terenie Polski

 

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz

Dodano przez: wir25
2012-02-25 20:22:33

Z tym odświeżaniem i "smugami" to bzdura, tak samo jak nie czytanie polskich czcionek na Kindle 4. polskie znaki czyta, pod warunkiem dobrze skonwertowanego tekstu (MOBI,EPUB), za to PDF problu., Lecz czytanie Na tym PDF-a to udręka.