Strona główna » 

Czytniki

» » PocketBook Touch Lux 3 – test czytnika

PocketBook Touch Lux 3 – test czytnika

Pocketbook Touch Lux 3 to kolejna wersja urządzenia z tej popularnej serii czytników. Czym się różni od wcześniejszych, a które rozwiązania zostały zachowane? Jakie nowości przyszykował dla użytkowników producent?

Wygląd zewnętrzny

Już na pierwszy rzut oka widać, że nowa wersja PocketBooka Touch Lux to urządzenie o przemyślanej i lekkiej konstrukcji. Tył obudowy został wyprofilowany tak, by wygodnie oprzeć palce, dzięki czemu czytnik stabilnie leży w dłoni. Jeśli chodzi o ogólny design; trzecia edycja tego modelu nie różni się specjalnie od swojego poprzednika. PocketBook Touch Lux 3, Jest on w zasadzie zaktualizowaną oraz unowocześnioną wersją Touch Lux 2. Żadne drastyczne zmiany nie zaszły również w kwestii wymiarów i wagi. Niewielkie różnice możemy zauważyć jedynie w układzie klawiszy funkcyjnych – powrócono tu do rozwiązania z pierwszego modelu tej serii, gdzie strzałki służące do przewracania stron skierowane są w prawo i lewo, nie górę i dół. Inną zmianę możemy znaleźć na odwrocie obudowy. W niektórych wersjach, oprócz logo Pocketbooka została tam umieszczona sygnatura tego konkretnego modelu.

Największą nowością tej edycji czytnika jest niewątpliwie  nowoczesny ekran E-Ink Carta o rozdzielczości1024 × 758 pikseli, który zastąpił E-Ink Pearl z Touch Lux 2. Wyświetlacz tego typu zahacza już o wyższą półkę, co z pewnością ucieszy oko nawet bardziej wymagających użytkowników. W praktyce oznacza on dużo wyższy kontrast i lepszą czytelność liter.


 

Użytkowanie

W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli, interfejs Pocketbooka Touch Lux 3 zyskał dużo subtelniejszą formę. Różnicę w wyglądzie można odczuć już od ekranu startowego – menu jest mniej toporne, a jego kształt tabeli zastąpiono „delikatniejszą” infografiką. Naszym zdaniem, Lux 3 wiele zyskał na tej zmianie.

Ekran startowy oferuje nam dostęp do najnowszych książek, biblioteki, sklepu oraz przeglądarki internetowej. Po rozwinięciu menu zyskujemy dostęp do bardziej szczegółowych opcji, np. ustawień. Tam własnie możemy zmienić datę, czas i język, ale również dowiedzieć się więcej o samym urządzeniu. Czytnik wyświetli nam informacje np. o numerze seryjnym, modelu, stanie pamięci, a także wyświetli licencję. Oprócz tego znajdziemy tu wiele różnych przydatnych funkcji takich jak: tworzenie kopii zapasowych plików, ustawienia prywatności, opcje zmiany właściwości przypisanych do klawiszy, ustawienia trybu czytania, lub oszczędzania energii według własnych preferencji.

 Co ciekawe, czytnik ten może nam zapewnić rozrywkę nawet wtedy, gdy nie mamy ochoty na czytanie. Oprócz biblioteki z ebookami menu urządzenia oferuje nam również inne, dodatkowe funkcje, takie jak kalendarz, kalkulator, słownik, szachy, sudoku, galerię, czy przeglądarkę internetową (czytnik, podobie jak wcześniejsze jego wersje, wyposażony jest w WiFi). E-biblioteka Touch Lux 3 również oferuje wiele opcji ustawień i regulacji. 

 

Tryb czytania

W bibliotece poszczególne książki możemy katalogować z podziałem na następujące kategorie: autorzy, gatunki, księgozbiory, formaty, serie lub przeglądać w podglądzie ogólnym. Lektury można również  po prostu przenieść w folderach, które skopiowało się wcześniej z komputera. Podczas czytania, za pomocą opcji dostępnych po kliknięciu przycisku z prawej strony, możemy w każdej chwili sprawdzić dostępne informacje o książce (tytuł, gatunek, autora, format pliku ebooka, rozmiar i datę pobrania), a także ocenić książkę, dodać komentarz na jej temat, polecić ją znajomym, lub np. zaplanować do przeczytania lub oznaczyć jako przeczytaną.

Przyciśnięcie kwadratowego klawisza otwiera panel dolny, za pomocą którego możemy szybko przejrzeć całą książkę, obrócić stronę, sprawdzić słowo w słowniku, czy zmienić ustawienia czcionki. Funkcja korekty tekstu pozwala zmienić rozmiar czcionki (od 16-90 pkt.) w zależności od własnych preferencji. Pocketbook umożliwia również zainstalowanie własnych czcionek. Jedynym minusem może okazać się jednak kursywa, która nie zawsze dopasowuje się do tekstu i może być zastępowana fontem rezerwowym.

Jedną z ciekawszych opcji są również notatki, które można dodawać i wymazywać nawet bezpośrednio na kartach książki, zupełnie, jak zapiski ołówkiem na tradycyjnym papierze.   Urządzenie posiada również multitasking, czyli wygodną funkcję, dzięki której można korzystać z wielu aplikacji na raz, tj. np. swobodnie przemieszczać się między jedną książką a drugą, bez konieczności zamykania tej pierwszej.

Touch Lux 3  został wyposażony również w przeglądarkę plików PDF, co na pewno będzie sporym udogodnieniem dla tych, którzy wykorzystują czytnik nie tylko w celu czytania książek, ale również przechowywania i przeglądania dokumentów. Dla wygody czytania PDF możemy obsługiwać w różnych trybach, umożliwiających dostosowanie powierzchni tekstu do naszych aktualnych potrzeb.

PocketBook Touch Lux 3, podobnie jak wcześniejsze modele obsługuje formaty tekstu: CHM, FB2, HTM, HTML, MOBI, DJVU, DOC, PDF, DOCX, EPUB, PRC, RTF, TCR, TXT, a także zdjęć: BMP, JPG, PNG, TIFF.


Dodatki

Dodatkowym atutem PocketBooka Touch Lux 3 jest usługa Send-To-PocketBook, która umożliwia  bezpośrednie wysyłanie książek ze skrzynki e-mail na urządzenie. Dodatkowo mamy również do dyspozycji aplikację PocketBook Dropbox, która umożliwia nam szybką i prostą synchronizację naszego urządzenia z chmurą, w której możemy przechowywać ebooki i pobierać za pośrednictwem WiFi do czytnika. Czytnik jest też zaskakująco konfigurowalny; umożliwia użytkownikowi spersonalizowanie go według własnych preferencji. Wśród tego typu opcji jest m.in. możliwość ustawienia wygaszacza ekranu, kroju pisma, kompozycji pulpitu oraz indywidualne mapowanie klawiszy, czyli przypisania im wybranych funkcji. 

 

Podsumowując

PocketBook Touch Lux 3 to czytnik który spełnia wszystkie warunki, by usatysfakcjonować wymagającego użytkownika. Jednym z nich jest jeden z obecnie najlepszej jakości wyświetlaczy, dodatkowe podświetlenie i ekran dotykowy, a także wiele dodatkowych funkcji. Na uwagę zasługują także rozbudowane funkcje zaznaczania i podkreślania tekstu oraz wiele możliwości personalizacji urządzenia. Dodatkowym plusem będzie również to, że czytnik obsługuje większość popularnych formatów, co wyróżnia go wśród konkurencyjnych modeli innych producentów. Minusem może okazać się fakt, że przy kilku aplikacjach pracujących w tle, zdarza się, że urządzenie czasem się zawiesza. By jednak uniknąć tego typu sytuacji, wystarczy użytkować czytnik zgodnie z zaleceniami oraz pamiętać, że nie jest to urządzenie tak szybkie jak smatrfon czy tablet.

Ogólnie rzecz biorąc Touch Lux 3 jest nowoczesnym urządzeniem, które skupia sprawdzone rozwiązania swoich poprzedników, udoskonalonym o pewne innowacje. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenę, a także fakt że wyposażony został w rozwiązania charakterystyczne dla urządzeń z wyższej półki – trzeba przyznać, że wart jest polecenia.

 

 

 

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz