Strona główna » 

Czytniki

» » PocketBook InkPad – test czytnika

PocketBook InkPad – test czytnika

Ekran o przekątnej 8 cali to prawdziwa gratka dla naprawdę wymagających użytkowników. Czy duży ekran to również duże możliwości? Sprawdzimy czy taki jest właśnie PocketBook InkPad.

Wygląd zewnętrzny

PocketBook 840 InkPad to elegancko wyglądający czytnik o obudowie przypominającej kolorem stare złoto. Połączenie wyjątkowo dużego ekranu z subtelnymi, prawie niewidocznymi przyciskami funkcyjnymi to design, który odróżnia go od innych urządzeń tego producenta. Takie rozmiary czytnika mogą budzić obawę, że będzie on niewygodny w użytkowaniu, choć trzeba przyznać, że InkPad całkiem wygodnie leży w dłoni, mimo, że antypoślizgowa guma z tyłu urządzenia znajduje się tylko po prawej stronie obudowy. Na szczęście, w trybie czytania jest również opcja obrócenia tekstu, dzięki czemu możemy go przystosować go do potrzeb osoby leworęcznej.

PocketBook InkPad to urządzenie dość ekskluzywne, na które składa się: 8-calowy, dotykowy ekran E-Ink Pearl, rozdzielczość ekranu 1600x1200px oraz wbudowane podświetlenie LED Jego rozmiary i jakość wyświetlacza zapewniają całkiem imponującą przejrzystość tekstu i obrazu. Nieprzeciętnie wysoka rozdzielczość w połączeniu z obsługą formatu PDF, sprawia że czytanie gazet i przeglądanie magazynów jest prostsze i przyjemniejsze niż na mniejszych czytnikach 6-calowych. Rozmiar ekranu przypomina wielkością format A5, czyli popularną wielkość zeszytów i broszur. Być może właśnie to ten fakt przesądza o komforcie czytania – ostatecznie nasze oczy są przyzwyczajane do takiej wielkości strony od najmłodszych lat.


Wszystkie klawisze funkcyjne czytnika są umieszczone na pasku po prawej stronie obudowy. To dość oryginalne rozwiązanie, gdyż w większości czytników choć część z nich znajduje się na dole. Poza tym znajdziemy jeszcze jedynie mały przycisk w górnej części obudowy, który służy do włączania i wyłączania naszego readera. Obok znajduje się zamykana zaślepka, która chroni gniazdo USB oraz wejście na kartę pamięci przed zakurzeniem. W dolnej części urządzenia znajdziemy również gniazdo audio 3,5mm.

 

Użytkowanie

Na ekranie startowym czytnika czytnika ukazują się „najnowsze wydarzenia”, czyli np. ostatnio pobrana zawartość lub podjęte działania. Poniżej znajduje się typowe menu w którym znajdziemy następujące opcje: książki, księgarnia, notatki, muzyka, słownik, aplikacje, szukaj, ustawienia. Te ostatnie umożliwiają nam m.in. personalizację czytnika. Mozemy na przykład utworzyć oddzielne konta użytkowników, które sprawdzą się w przypadku, gdy z czytnika korzysta więcej niż jedna osoba. Każdy z użytkowników może dostosować swoje ustawienia osobiste, zakładki i notatki. Inną ciekawą opcją jest możliwość zmiany kroju i rodzaju pisma – nie tylko w trybie czytania, ale również w całym systemie. Wybrana przez nas czcionka zmienia się po upływie kilku sekund.

InkPad posiada również kilka interesujących aplikacji. Podobnie z resztą jak wiele innych czytników PocketBooka ma opcję odręcznego notatnika. Ze względu na rozmiar wyświetlacza, odręczne pisanie i rysowanie jest prostsze niż na mniejszych urządzeniach, więc opcja ta może stać się wręcz wciągającą zabawką.  Znajdzie się coś również dla fanów prostych gier – InkPad oferuje również pasjansa, szachy, czy sudoku.

PocketBook InkPad umożliwia również obsługę plików muzycznych – niestety tylko za pośrednictwem słuchawek lub zewnętrznych głośników, bo urządzenie nie posiada własnego głośnika. To dość rzadko spotykana funkcja wśród czytników ebooków. Umożliwia ona słuchanie muzyki podczas czytania książek. Nie polecamy jednak traktowania czytnika jako osobnego odtwarzacza MP3, bo biorąc pod uwagę jego wagę i rozmiar, nie będzie to zbyt praktyczne rozwiązanie. Jeśli jednak muzyka nie pozwala nam się skupić na lekturze, możemy wykorzystać tą funkcję inaczej, np. za pośrednicwem aplikacji Text-to-Speech, która konwertuje tekst książki na mowę. Aby z niej korzystać należy jednak najpierw pobrać plik z językiem lektora ze strony PocketBooka.

 

Tryb czytania

Całe 8 cali ekranu daje wiele możliwości jeśli chodzi o komfort czytania. Duży ekran to dużo przestrzeni, a więc więcej miejsca dla tekstu. InkPad będzie więc doskonałym wyborem dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Czcionkę możemy powiększać aż do 82 punktów, a i nawet przy takim ustawieniu na ekranie pozostanie miejsca dla całkiem sporej ilości tekstu.  


W trybie czytania rozróżniamy trzy rodzaje pojedynczego kliknięcia na ekranie. Szybkie dotknięcie w dowolnym miejscu, działa jak przycisk, przewracający stronę do przodu. Jeśli jednak chwilę przytrzymamy palec –przy danym wyrazie automatycznie pojawi się narzędzie zaznaczania, a opcje na górze ekranu umożliwiają nam funkcje takie jak: pokreślenie słowa, dodanie komentarza, wyszukiwanie frazy w wyszukiwarce internetowej, weryfikację za pomocą słownika, czy udostępnienie za pomocą aplikacji ReadRate. Trzecia możliwość włącza opcje związane głównie z personalizacją i poruszaniem się po książce. By się pojawiły, należy dotknąć ekran w jego środkowej części.

 

Wycelowanie w odpowiedni punkt może czasem problematyczne, jednak wystarczy kilka prób, by weszło w nawyk. W trybie czytania możemy dodawać zakładki, przeglądać rozdziały i notatki, wyszukiwać słowa w tekście oraz przeglądać książkę za pomocą suwaka. Istnieje również opcja personalizacji fontu oraz wszystkiego, co z nim związane, np. odstęp między liniami. Do wyboru mamy prawie dwadzieścia krojów pisma. Wśród tych opcji znajdziemy również możliwość obrócenia ekranu. Dzięki temu, podczas czytania, możemy trzymać czytnik w dowolny sposób. Z kolei funkcja „na głos” to nic innego jak właśnie Text-to-Speech, czyli czytanie tekstu na głos. InkPad ma również wiele możliwości sporządzania notatek. Możemy zaznaczyć tekst markerem, podkreślić go ręcznie, albo zapisać wybrany obszar jako zdjęcie (tzw. snapshot).

Problemów może przysporzyć wyjście z trybu czytania. W tym celu należy trafić w niewielki punkt na dole wyświetlacza; dopiero po jego naciśnięciu pojawia się nam możliwość wyjścia do menu głównego, lub powrotu do biblioteki. Minusem czytnika jest brak bezpośredniego przycisku, pozwalającego na powrót do ekranu startowego. InkPadowi zdarza się również w trybie czytania zawieszać – zazwyczaj wtedy, gdy przypadkowo naciśniemy kilka opcji jednocześnie. Z taką nieostrożnością należy uważać, bo gdy czytnik wznawia działanie podejmuje jedną z wcześniej odkwikniętych operacji – niekoniecznie tą, o którą nam chodziło.

Czytnik jest za to wyjątkowo wszechstronny; InkPad obsługuje 16 popularnych formatów tekstowych (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML), 4 rodzaje obrazów (JPEG, BMP, PNG, TIFF) i pliki dźwiękowe MP3.

 

Dodatki

PocketBook InkPad to również dodatkowe aplikacje, takie jak Send-to-PocketBook czy Dropbox. Pozwalają one na przesyłanie plików między czytnikiem, a komputerem, bez konieczności użycia kabla. Możemy również korzystać z wbudowanego pakietu słowników ABBYY Lingvo, aplikacji PocketBook Sync, ReadRate oraz czytnika RSS.

Czytnik o takich rozmiarach i funkcjach musi zużywać adekwatnie dużo energii, jednak nawet ten problem został sprytnie rzwiązany. InkPad został wyposażony w litowo-jonowy akumulator o pojemności 2500 mAh. Dla porównanie w czytnikach o standardowych wymiarach 6 cali, bateria ma zwykle pojemność w granicach 1000-1500 mAh, zatem czas ich pracy jest podobny. A jeśli już mowa o wydajności, to nie można zapomnieć wydajnym procesorze 1GHz a także – o rzadko spotykanej ilości pamięci operacyjnej (512 MB), która sprawia, że w praktyce, urządzenie jest w stanie stosunkowo szybko wczytać nawet obszerną gazetę w formacie PDF, z dużą ilością obrazów. Pamięć Flash to 4GB.

 


Podsumowując 

PocketBook InkPad  to produkt dość ekskluzywny, raczej dla wymagających użytkowników, którzy oczekują od swojego urządzenia wszechstronności. Głównymi zaletami tego modelu są:

  • Wygląd: szaro-złota obudowa oraz elegancko usytuowane z boku przyciski
  • Nieprzeciętnie duży ekran o przekątnej 8 cali
  • Przejrzysty wyświetlacz o bardzo dużej rozdzielczości,
  • Możliwość obsługi plików PDF w kilku trybach – oraz w dobrej jakości
  • Wiele dodatkowych aplikacji
  • Wiele możliwości personalizacji
  • Mnogość obsługiwanych formatów

Jak to zwykle bywa – i tu występują również wady, takie jak:

·         Waga, która jest konsekwencją gabarytów urządzenia

  • Duża liczba funkcji, która może stwarzać ryzyko zawieszania się urządzenia.

 

 

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz