Strona główna » 

Czytniki

» » Cybook Odyssey - test czytnika

Cybook Odyssey - test czytnika

Czytnik Bookeen – Cybook Odyssey- drobny, lekki, użyteczny w teorii, ale czy w praktyce? Czas się tego dowiedzieć!

Wygląd zewnętrzny

Design obudowy tego czytnika utrzymany jest w minimalistycznym, acz nowoczesnym stylu. Pokryty plastikiem, o niewyróżniającym się kolorze ani kształcie bardziej może przypominać zabawkę, niż urządzenie do czytania. Ale to właśnie cienka, kompaktowa obudowa, jest cecha charakterystyczną Cybooków Booken. Właśnie jego prosty wygląd daje nam wrażenie, że jest to urządzenie szybkie i sprawne, spełniające swoją funkcję.

Dzięki lekko chropowatemu plastikowi, z którego została zrobiona obła w kształcie obudowa, czytnik jest lekki. Odyssey, podobnie jak Cybook Ocean, nie został obity gumą antypoślizgową, jednak mimo tego nadal dobrze trzyma się w dłoni. Wyróżnia go układ przycisków funkcyjnych. Główny klawisz, służący do włączania menu, może być kojarzony z urządzeniami marki Apple. Pojawia się tutaj boczny panel, umożliwiający komfortowe przewijanie tekstu, znany już z czytników takich jak  Icarus Illumina czy InkBOOK Onyx. W dolnej części znajduje się przycisk zasilania, gniazdo mini USB i nieobudowane miejsce na kartę microSD (wbudowaną pamięć 4GB możemy rozszerzyć za pomocą karty do 32GB).

 

Ekran i podświetlenie

Cybook Odyssey z pewnością wyróżnia się systemem podświetlenia Frontlight2, dzięki któremu ekran czytnika jest równie biały co czysta kartka papieru. Światło rozmieszczone jest równomiernie, więc ekran pozbawiony jest jaśniejszych i ciemniejszych punktów. Przy pomocy dwudziestu stopni jasności możemy regulować jego natężenie, dzięki czemu możemy dostosować jasność do naszych potrzeb.

 

Użytkowanie

Jeśli chodzi o interfejs – jest on bardzo podobny do tego, który znajdziemy w Cybooku Ocean. Okrągły przycisk funkcyjny włącza pasek z odnośnikami takimi jak: strona główna, biblioteka, sklep, podświetlenie oraz menu. Aby zobaczyć menu w nieokrojonej wersji musimy znajdować się na stronie głównej. Umożliwia nam ono dostęp m.in. do opcji personalizacji, takich jak układu interfejsu, zmiany języka urządzenia, zmianę ustawień trybu czuwania, przycisków bocznych, odświeżania ekranu, czy połączenia USB.

Dzięki opcji zmiany układu interfejsu możemy dostosować ekran wedle własnych upodobań. Umożliwia nam ona na czytanie w trybie poziomym i przystosowanie czytnika dla osób leworęcznych. Z kolei funkcja multi-touch pozwala nam sterować układem interfejsuu przy użyciu tylko dwóch palców.

Podobnie jak w Cybooku Ocean menu nie jest oparte na zasadzie warstw, co sprawia, że interfejs nie jest typowy. Czytnik jednak nie tablet, ani smartfon, więc nawet w przypadku, gdy umiejscowienie jakiejś funkcji może wydać się mało oczywiste – nie musimy długo szukać.

Strona główna zawiera wszelkie informacje jakie mogą nas interesować. Tak jak w smarfonach na górze ekranu sprawdzimy czy włączone jest połączenie internetowe, podświetlenie oraz stan baterii. Poniżej znajdziemy odnośnik do ostatnio otwieranej przez nas książki, a także informacje, ile stron oraz jaki procent książki już przeczytano.  Środek strony zajmuje odnośnik do biblioteki wraz z listą ostatnio czytanych lektur. Dół strony zajęły ikony sklepu z ebookami oraz przeglądarki internetowej.

 

Tryb czytania

Dzięki przyciskom bocznym służącym do przewijania stron możemy bardzo płynnie poruszać się po książce, podczas gdy samo urządzenie bardzo pewnie leży się w dłoni. Fakt iż przyciski te nie są dotykowe, a fizyczne działa na plus, gdyż możemy je wyczuć pod palcem, co pozwala na używanie czytnika nawet w ciemnym pokoju. Wszystko to sprawia, że używanie Cybooka Odyssey jest czystą przyjemnością.

Zmieniać strony możemy również dotykając ekranu. Jedynie stuknięcie w środek strony powoduje wyskoczenie opcji menu. Możemy się do niego również dostać za pośrednictwem paska uruchamianego głównym, okrągłym przyciskiem. Wybierając tę samą opcję, co wcześniej na ekranie głównym, ale będąc w ekranie biblioteki, tym razem otwieramy menu dotyczące trybu czytania, zawierające opcje takie jak: wielkość i krój czcionki, odstęp między wierszami, marginesy. Opcje zaawansowane umożliwiają włączenie opcji dzielenia wyrazów czy pogrubiania tekstu.

Możliwe jest też dodawanie notatek do zaznaczonego przez nas tekstu (który następnie zabarwi się na szaro), zakładek na danej stronie, czy podkreślanie słów lub zdań. Zmiany te możemy później znaleźć w ustawieniach podkreślania.

Odyssey, tak samo jak inne czytniki marki Bookeen, wyposażony jest w tryb inteligentnego czytania plików PDF. Technologia automatycznego dopasowania treści umożliwia wygodne czytanie tekstu, bez konieczności powiększania czy pomniejszania go nawet na 6-calowym ekranie. Tekst i grafiki zostają rozbite ze standardowego układu i dopasowane do szerokości ekranu czytnika. Tak więc np. kolumnowy układ gazety zostaje zmieniony na tekst ciągłym, podobnie do plików w formacie ePub. W momencie, kiedy chcemy powiększyć dany fragment, każda wielkość treści również zostaje powiększona, dzięki czemu nie musimy manewrować między fragmentami. Pomimo wszystkich tych udogodnień tekst nadal nie traci charakteru przykładowej gazety.

Jedynym szczegółem psującym ten nieskazitelny obraz czytnika jest ikonka X, służąca do wyłączania menu, która umiejscowiona jest tak blisko krawędzi obudowy, że wycelowanie w nią może sprawiać kłopot np. osobom o szerokich placach, czy długich paznokciach.

 

Inne

Jedyne dostępne słowniki w ofercie Cybooka Odyssey to słownik angielsko-francuski oraz narodowe: niemiecki, włoski, angielski, francuski. Nie posiada on słownika języka polskiego, pomimo tego, że samo oprogramowanie zostało przetłumaczone na język polski.

 

 

Podsumowanie

Cybook Odyssey to skromnie wyglądający czytnik o przemyślanym wnętrzu. Niewielką ilość dostępnych funkcji nadrabia tym jakim szybkim i funkcjonalnymjest. Może się przydać zarówno w podróży, jak i w domowym zaciszu. Znaczna przewaga zalet nad wadami sprawia, że Cybook Odyssey jest wart polecenia każdej osobie, której zależy na niezawodności, którą można niemalże zmieścić w kieszeni.

 

Plusy:

·         Cienka, kompaktowa obudowa,

·         Przyciski funkcyjne – dobrze rozmieszczone, estetyczne i funkcjonalne

·         System podświetlenia Frontlight2, równomiernie rozkładający światło na ekranie,

·         Możliwość zmiany układu interfejsu – również za pośrednictwem gestu

·         Szybkość i płynność działania urządzenia,

·         Wygodny tryb czytania ebooków oraz plików w formacie PDF,

·         Wiele możliwości personalizacji tekstu czytanej książki.

 

Minusy:

·         Brak gumy antypoślizgowej z tyłu obudowy,

·         Nietypowy interfejs,

 

·         Brak słownika w języku polskim.

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz