Strona główna » 

Czytniki

» » Kindle Oasis vs. Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage, PocketBook Touch Lux 3, Pocketbook InkPad – cena a korzyści

Kindle Oasis vs. Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage, PocketBook Touch Lux 3, Pocketbook InkPad – cena a korzyści

Nowy Oasis to niewątpliwie gratka dla fanów technologii e-papieru. Gratka – bo z pewnością nie jest to urządzenie, dla każdego użytkownika czytników ebooków. Jak wypada w porównaniu z innymi modelami i czy jego cena jest warta funkcjonalności? Tego

Nowości

 

Jak każdy nowy model, Kindle Oasis wprowadza kilka aktualizacji niektórych funkcji i nowych pomysłów. Jednym z nich jest specjalne etui o nietypowej funkcji – ładowania baterii. Dopasowana okładka Amazona jest swego rodzaju powerbankiem. Dzięki niej możemy przedłużyć długość pracy czytnika, kiedy np. przygotowujemy się do dłuższej podróży, w trakcie której nie będzie możliwości podłączenia urządzenia do prądu. Oasis razem z etui nie może się już niestety pochwalić wyjątkową lekkością konstrukcji (sam czytnik waży tylko 136g.). Nie jest to jednak wielką wadą, gdyż jest on wówczas niewiele cięższy, niż przeciętny czytnik.

Innym udoskonaleniem jest również nowocześniejszy system podświetlenia. Czytnik posiada więcej wbudowanych diod LED, w porównaniu do swoich poprzedników, Kindle Paperwhite oraz Voyage. Ekran jest jaśniejszy, jednak według wypowiedzi recenzentów, w praktyce nie robi to jednak większej różnicy w użytkowaniu czytnika, zwłaszcza w porównaniu do drugiego z wymienionych modeli.

Rozwiązaniem wartym uwagi jest za to możliwość automatycznego przewracania orientacji strony, podczas czytania. Kindle Oasis to niewątpliwie najcieńszy, najlżejszy i stosownie do niektórych opinii – najładniejszy z dotychczasowych czytników Amazona. Niestety, również najdroższy. W przeliczeniu na polską walutę urządzenie to będzie kosztować około 1300zł. To stosunkowo wysoka cena, na którą nie każdy może sobie lekką ręką pozwolić.

 

 

Powtórzone rozwiązania


Technologicznie Kindle Oasis niewiele różni się od modelu Voyage. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny – funkcjonalnej przepaści nie można zauważyć również pomiędzy dużo bardziej ekonomicznym, nowym Kindle Paperwhite 3. Wszystkie trzy wymienione modele oferują rozdzielczość 300ppi. Jest to świetny wynik, nawet dla kogoś, komu podczas korzystania z czytnika zależy przede wszystkim na ponadprzeciętnej wyrazistości ekranu. Biorąc jednak pod uwagę, że niemal identyczną jakość możemy mieć już całe 700zł taniej (Paperwhite 3, wersję z reklamami dostaniemy już za 589zł), warto zastanowić się nad tym, czego faktycznie oczekujemy od tego typu urządzenia.

Do konstrukcji Oasis został również użyty ten sam procesor, co w przypadku Kindle Voyage. Czytnik nie jest więc ani szybszy, ani mniej skłonny do ewentualnego zawieszania się, co jego poprzednik.

 

 

Design czytnika również nie jest nowością. Co prawda, w przeciwieństwie do Voyage czy Paperwhite 3, posiada on przyciski fizyczne, ale ich rozmieszczenie (choć wygodnie) nie jest innowacyjnym rozwiązaniem. Bardzo podobnym projektem obudowy może pochwalić się znany już PocketBook Inkpad. Co więcej, Kindle Oasis stylistyką, w zaskakująco dużym stopniu, przypomina produkowany kilka lat temu, elastyczny czytnik Wexler One Flex.

 

 

Cena a korzyści

 

Według wielu opinii testerów oraz zwykłych użytkowników czytników książek elektronicznych, nowość od Amazona jest niekoniecznie trafionym wynalazkiem. Być może będzie on ciekawą propozycją dla wielkich entuzjastów produktów firmy i – nie oszukujmy się – osób o grubym portfelu i słabości do luksusowych gadżetów (choć i w tym przypadku Oasis nie do końca spełni swoją rolę, ponieważ jego obudowa została pozbawiona znaczka firmowego).

Za cenę, którą musielibyśmy zapłacić za nowego Kindle Oasis można kupić dwa egzemplarze tańszego, ale równie nowoczesnego i funkcjonalnego Kindle Paperwhite 3 (wersja z reklamami kosztuje niecałe 600zł, bez reklam – niecałe 700zł).

Jeśli zależy nam jednak na ekskluzywności – do dyspozycji, za ok. 950zł możemy mieć również Kindle Voyage, o niemal identycznych parametrach. Oszczędzone 350zł możemy kupić około 12 topowych tytułów ebooków (przy założeniu, że jedna publikacja kosztuje w granicach 30zł).

Niemniej luksusowy i funkcjonalny, a także zapewniający dużo większy format czytania zapewni nam PocketBook InkPad. Ten 8-calowy czytnik o bardzo zbliżonym do Kindle Oasis designie oraz wyposażony w ekran zbliżony do wymiarów formatu kartki A5, kosztuje już tylko ok. 840zł. Za pieniądze przeznaczone na zakup nowości Amazonu zyskalibyśmy dodatkowo jeszcze nawet 16 ebooków – nawet w plikach PDF, gdyż InkPad został wyposażony również w cztery wygodne tryby czytania tego formatu.

Zamiast ebooków, do InkPada, moglibyśmy również dobrać równie funkcjonalny, topowy model od PocketBooka – Touch Lux 3. Jego cena to obecnie około 470zł. Parametry tego czytnika nie odbiegają znacząco od dużo droższych modeli oferowanych przez Kindle, a jego oferta to równie wygodne co w InkPadzie tryby PDF i obsługa wielu innych, popularnych, a nieczytanych przez czytniki Amazonu formatów.

Za niewiele ponad cenę Kindle Oasis moglibyśmy kupić trzy egzemplarze PocketBooka Touch Lux 3 lub dwa czytniki i kilkanaście ebooków.

 

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz