Strona główna » 

Czytniki

» » Calibre – konwersja publikacji dla każdego – poradnik

Calibre – konwersja publikacji dla każdego – poradnik

Dzięki poniższemu poradnikowi szybko skonfigurujesz Calibre i przekonwertujesz swoją bibliotekę do dowolnych formatów.

Calibre to bardzo zaawansowane narzędzie wspomagające zarządzanie dużą kolekcją e-książek. Dzięki wbudowanemu konwerterowi, można łatwo przenosić nasze publikacje między różnymi formatami plików. Calibre potrafi przekonwertować e-booka na niemal dowolny format e-publikacji, jaki tylko możemy sobie wymyślić. Program rozpowszechniany jest na licencji GPL, co ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Plusem jest niewątpliwie jego cena – program można legalnie pobrać ze strony projektu całkowicie za darmo. Jako plus można uznać również istnienie wokół projektu społeczności programistów, która w wolnym czasie, dobrowolnie, bez żadnego wynagrodzenia rozwija kod aplikacji. Minusem jest jednak brak profesjonalnego wsparcia, jak i to, że aplikacja wciąż zawiera niewielkie, lecz uciążliwe błędy, które są jednak na bieżąco naprawiane. Lokalizacja interfejsu również zawiera pewne niedociągnięcia – nie wszystkie teksty zostały przetłumaczone.


Poniższy poradnik pokaże, jak dzięki Calibre dokonać konwersji dowolnego dokumentu do formatów obsługiwanych przez czytnik i przy okazji nie nabawić się kilku siwych włosów na głowie.


 1. Skąd wziąć Calibre?


Jak wcześniej wspomniałem, aplikację Calibre można za darmo pobrać ze strony projektu (http://calibre-ebook.com/download). Program dostępny jest w wersjach dla wszystkich głównych systemów operacyjnych (Windows, Linux oraz MacOSX). Paczka zajmuje ok. 30 MB więc pobieranie nie powinno potrwać zbyt długo. Po pobraniu możemy już zainstalować aplikację i uruchomić ją po raz pierwszy.


 1. Konfigurujemy aplikację


Przed pierwszym uruchomieniem aplikacji zostaniemy zapytani o miejsce na dysku twardym, w którym chcemy przechowywać bibliotekę naszych e-publikacji. Wybieramy więc odpowiedni katalog z listy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż możemy posiadać wiele bibliotek. Można się między nimi przełączać korzystając z menu „Biblioteka”. Po zatwierdzeniu naszego wyboru aplikacja powinna się uruchomić. Jeśli posiadamy e-czytnik, powinniśmy go teraz podpiąć do komputera, aby Calibre mógł go również skonfigurować. Po zakończeniu konfiguracji możemy zabierać się do działania.


 1. Dodawanie plików do biblioteki.


Pliki do biblioteki Calibre można dodawać na 2 sposoby. Najprościej jest po prostu „przeciągnąć” pliki do okna aplikacji. Profesjonalnie taką metodę nazywamy „drag&drop” co w tłumaczeniu znaczy „przeciągnij i upuść”. Jest również sposób dla tradycjonalistów – klikamy ikonę „dodaj książki” a następnie wybieramy pojedynczy plik lub cały folder z listy.

1

 1. Konwersja


Aplikacja Calibre oferuje 3 tryby konwersji. Pierwszy z nich to tak zwany tryb „w locie”, czyli wybierając opcję przesyłania publikacji na czytnik zostają one automatycznie przekonwertowane do formatów wspieranych przez urządzenie, jeśli oczywiście nasz czytnik został wcześniej rozpoznany i prawidłowo skonfigurowany przez aplikację. Drugi tryb to ręczna konwersja pojedynczych plików. Trzeci to automatyczna konwersja całych bibliotek.

2

Automatyczna konwersja całej biblioteki


Ten tryb jest szczególnie przydatny, gdy konwersji musimy poddać wiele publikacji. W centralnym oknie na liście plików zaznaczamy interesujące nas publikacje, a następnie z menu kontekstowego uzyskiwanego po naciśnięciu prawego przycisku myszki wybieramy Konwertuj książki/masowa konwersja.


 • W menu „Wygląd i zachowanie” możemy ustawić główny rozmiar czcionki, minimalną oraz maksymalną wysokość linii dla wszystkich dokumentów. Możemy także usunąć odstępy między akapitami i przekształcić wszystkie tabele na format tekstowy. W polu „dodatkowa stylizacja kodem CSS” możemy wpisać nasze definicje stylów (np. stylizacje nagłówków <h1>, paragrafów <p> i czcionki <font>.


 • Pola powinniśmy używać głównie do ustawienia układu tekstu paragrafów. Jeśli chcemy, aby nasze paragrafy były wyjustowane w całym dokumencie wpisujemy p { text-align: justified;}, gdy chcemy wyrównać do prawej: p { text-align: right;}.

3

 • Bardziej skomplikowanej stylizacji CSS powinny dokonywać tylko osoby, które mają w tym pewne doświadczenie. Co prawda, nie można zniszczyć naszej książki, jednak konwerter wciąż zawiera liczne błędy i może zamienić nasz 20-kilobajtowy tekst w 10-megabajtowego kolosa, dlatego jeżeli nie musimy stosować stylów, najlepiej je pominąć.


 • Na koniec wybieramy format wyjściowy z listy w prawym górnym rogu okna (domyślnie EPUB).


 • Po ustawieniu wszystkich opcji przechodzimy do kolejnego menu – przetwarzanie heurystyczne. Calibre korzystając z zaawansowanych technik heurystycznych śledzenia powtarzających się wzorców potrafi poprawić wygląd dokumentu oraz znacznie zmniejszyć jego rozmiar. Pole zaznaczamy tylko wówczas, gdy konwertujemy pliki RTF, DOC oraz PDF. W pozostałych przypadkach nie odczujemy różnicy.


 • W kolejnym oknie - „Ustawienia strony” możemy zoptymalizować publikację pod kontem konkretnego czytnika (najczęściej w ogóle nie ma takiej potrzeby) – oraz ustawić marginesy.


 • W zakładce „Wykrywanie struktury” możemy zaznaczyć opcje, które automatycznie wykryją np. rozdziały i umieszczą je w spisie treści. Pole „wykryj rozdziały w (wyrażenie w xPath)” zawiera formułę testującą. Jeżeli nasza książka jest w języku polskim słowa w nawiasie po test (., 'chapter|book|section|part|prologue|epilogue\s+', 'i') należy zamienić na listę polskich odpowiedników, np. (., 'rozdział|książka|sekcja|część|prolog|epilog\s+', 'i'). Resztę formuły pozostawiamy bez zmian.

4

  W tym oknie możemy również zaznaczyć opcję usunięcia pierwszej grafiki pojawiającej się w publikacji (zwykle jest to logo wydawcy) oraz wstawić metadane jako stronę tytułową książki.

 • Kolejne pole jest odpowiedzialne za wygenerowanie automatycznego spisu treści. Jest to również jedna z najtrudniejszych do ustawienia opcji konwertera, jednak jej działanie postaram się wyjaśnić jak najprościej. Jeśli konwertujemy dokumenty o strukturze HTML, nie powinno być to problemem. W przypadku dokumentów tekstowych, office lub PDF spis treści będzie oparty o wcześniejszą opcję rozpoznawania struktury książki.


  Mamy możliwość ustawienia maksymalnie 3 poziomów spisu treści. Poziomy powinny być ustawione na podstawie nagłówków (podobnie jak w Wordzie), niestety znowu musimy wpisać kod ręcznie. Posłużymy się kreatorem xPath. Dla pierwszego poziomu spisu – klikamy w ikonę różdżki, następnie z rozwijanej listy Dopasuj tagi HTML do nazw tagów wybieramy <h1>, w polu Zawierające atrybut wpisujemy class, a w polu Wyrażenie regularne wprowadzamy chapter, rozdział, część – zależnie od struktury dokumentu.

 • Analogicznie postępujemy dla drugiego i trzeciego poziomu spisu, zmieniając jedynie nagłówki z <h1> na <h2> i <h3>

 • W polu „Wyszukaj i zamień” możemy zamienić lub usunąć wyrażenie regularne – np. powtarzający się ciąg znaków. Z opcji tej powinni korzystać jedynie zaawansowani użytkownicy, więc w naszym przykładzie najlepiej ją pominąć.

 • Na koniec pozostaje nam ustawienie opcji wyjściowego pliku (Wyjściowy EPUB), opcje dotyczą okładek oraz wstawiania podziałów strony.


Po ustawieniu wszystkich opcji naciskamy OK i czekamy, aż konwersja wszystkich plików zostanie zakończona. Jeśli do konwersji wybraliśmy długą listę plików konwersja może potrwać nawet godzinę.


Konwersja pojedynczych plików


Aby przekonwertować pojedynczego e-booka wybieramy go z listy w głównym oknie aplikacji, następnie z menu kontekstowego wywołanego kliknięciem prawego przycisku myszki wybieramy Konwertuj książki/Konwertuj pojedynczo. W trybie tym większość opcji konwersji ustalamy analogicznie jak w przykładzie konwersji masowej, jednak są również takie opcje jakie dla masowej konwersji nie były dostępne. Są to między innymi:


  -Zakładka „metadane” - tutaj możemy wpisać dane o naszej książce, takie jak: tytuł, autor, wydawca, oraz wybrać grafikę dla okładki.

5

Jest to jedyna różnica w stosunku do masowej konwersji.


Powyższy poradnik przedstawia podstawowe opcje konwersji dostępnych w Calibre. Wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowymi opcjami zachęcam do zaznajomienia się z kodem CSS oraz składnią xPath. Calibre jest wyposażony w naprawdę bardzo porządny konwerter, jednak twórcy wyraźnie zapomnieli o stworzeniu interfejsu, dzięki któremu każdy czytelnik, a nie tylko programista będzie mógł sobie poradzić z jego konfiguracją.

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz

Dodano przez: Virtualo
2012-01-22 21:46:50

Virtualo poradziło sobie z problemem konwersji plików na format MOBI, który jest używany przez Kindle. Teraz zamiast kupować książki w innych formatach i męczyć się później z konwertowaniem można skorzystać z oferty Virtualo. Jako pierwsi i jedyni oferujemy książki po polsku i w formacie MOBI :)
Dodano przez: Rafał
2011-04-14 10:52:31

Artykuł dotyczy raczej tylko operacji konwersji z jednego formatu *ebook* na drugi, ewentualnie z formatu HTML na ebook.
Żeby dodać troszkę więcej dziegciu to tego miodu, warto zwrócić uwagę na formaty, z których często chcemy konwertować:
PDF - o tym już zapomnijmy.
DOC - hmmm, moim zdaniem w ogóle nie jest obsługiwany.
RTF - konwerter potrafi wytworzyć kolosalny plik wyjściowy, a do tego nie da się tego "wytworu" czytać. Przynajmniej na Kindle ;)

Obejść te problemy można w miarę prosto. Otwieramy ww. dokumenty (nie dotyczy to formatu PDF, chyba że pobawimy się w kopiuj/wklej) w Open albo w Libre Office, zapisujemy w domyślnym formacie ODT i wtedy już Calibre nie ma żadnego problemu z konwersją. No, może prawie żadnego, bo jeżeli w danym dokumencie będzie mnóstwo tabel i wykresów, będzie to trwało dość długo. Warto także przed konwersją usunąć z dokumentu nagłówki i stopki.
Dodano przez: Przemek
2011-04-13 16:20:39

Dzięki:) kilka prób i udało mi się z pierwszą książka:)