Strona główna » 

Czytniki

» » Technologia papieru elektronicznego

Technologia papieru elektronicznego

E-papier to nowy rodzaj wyświetlaczy, które charakteryzują się niespotykanymi dotąd właściwościami: grubość to ułamki milimetra, brak poboru energii w czasie wyświetlania obrazu oraz możliwość zwijania i zginania.

oraz2 Urządzenia te pozwalają na obejrzenie do 8000 stron przy jednokrotnym naładowaniu baterii, dla różnych formatów tekstu i obrazu (np. PDF, HTML, TXT, JPG?)

            Dodatkowo Pamięć urządzeń można powiększyć stosując karty pamięci. Dzięki temu wyświetlacz wielkości zeszytu spełnia rolę biblioteki mogącej pomieścić do 1000 tradycyjnych książek. Oprócz powyższych korzyści dodatkowa zaletą dla użytkownika jest brak świecenia ekranu. Wymaga to zastosowania zewnętrznego oświetlenia jak w przypadku tradycyjnego druku, ale eliminuje zmęczenie oczu, charakterystyczne dla innych wyświetlaczy i monitorów.

Charakterystyka e-papieru:

 Papier elektroniczny (e-papier) (ang. EPD ? electronic paper display) to najnowocześniejsza i potencjalnie najlepsza technologia w dziedzinie wyświetlaczy elektronicznych. Pomimo pewnych ograniczeń spowodowanych wczesną fazą rozwoju, wyświetlacze te są coraz popularniejsze i odnoszą już spektakularne sukcesy rynkowe. A dzięki swym rewolucyjnym cechom, spotykanym dotąd tylko w filmach science fiction, są nazywane wynalazkiem Gutenberga XXI wieku.

            Ideą przewodnią badaczy i konstruktorów pracujących nad tym wynalazkiem od ponad 30 lat było stworzenie inteligentnej kartki, której zawartość zmieniałaby się w zależności od potrzeb i chęci czytelnika. Kartki mogącej zastąpić wielotomowe zbiory książek, wyświetlającej dowolną informację na życzenie użytkownika.

            Zatem skąd nazwa e-papier jeśli mamy do czynienia z innym typem wyświetlacza?obraz10

Otóż wspomniana inteligentna kartka ma więcej wspólnego z tradycyjnym papierem niż to się może wydawać. Przede wszystkim pozwala się wyginać i rolować jak papier, a zawartość ekranu nie jest ?wyświetlana? czy podświetlana, jak w przypadku monitorów LCD, lecz widzimy ją na zasadzie światła odbitego od powierzchni. A zatem dokładnie tak, jak dzieje się to podczas czytania gazety lub książki. Ponadto twórcom wynalazku od początku przyświecała idea stworzenia ultranowoczesnego papieru o nieograniczonych wręcz możliwościach gromadzenia i prezentacji wszelakich treści. Dlatego właśnie wynalazek i technologia uzyskały miano papieru elektronicznego.

artykuł pochodzi ze strony www.czytio.pl

Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz