Strona główna » 

Czytniki

» » Porównanie czytników PocketBook InkPad i Cybook Ocean

Porównanie czytników PocketBook InkPad i Cybook Ocean

8 calowe cacka, czyli Cybook Ocean i PocketBook InkPad- który z nich wybrać i dlaczego jest to sprzęt dla wymagających.

Dla osób ceniących sobie komfort czytania ekran o rozdzielczości 8 cali to nie lada gratka. Duży ekran to dużo przestrzeni, a więc i dużo miejsca dla tekstu, grafik, czy nawet rzeczy tak prozaicznych, jak funkcje menu czy ustawień. Gabaryty ekranu tej wielkości porównywalne są do książki, czy zeszytu w formacie A5, a więc takiego do jakiego przyzwyczajamy się od najmłodszych lat. Dodatkowym jego plusem jest fakt, iż zapewnia komfort czytania nawet osobom posiadającym problemy ze wzrokiem.

Wielkoformatowy ekran i co dalej? Tu przechodzimy do różnic pomiędzy urządzeniami. W tym miejscu warto wspomnieć, że Cybook Ocean jest nie tylko jednym z największych czytników dostępnych na rynku, ale też jednym z najcieńszych. Grubość jego obudowy to jedyne 7mm, a dzięki braku dodatkowych plastikowych wykończeń na froncie jest od Pocketbooka nieco węższy, a co za tym idzie- zgrabniejszy. Design obydwu czytników jest dość podobny, jednak w PocketBooku pojawia się gumowy pasek na przyciski funkcyjne, dodatkowo jest on o całe 50g cięższy od Cybooka. Niemniej jednak obie obudowy wyróżniają się elegancją i przemyślanym projektem, z tym, że Ocean celuje w nowoczesność i wizjonerstwo, a InkPad – klasykę i estetykę.

Kolejną ważną cechą obydwu urządzeń jest możliwość obsługi plików w formacie PDF. Jako, że jest to dość specyficzny format, dlatego producenci czytników głowią się nad rozwiązaniami, czyniącymi go bardziej przystępnym dla czytelnika na tak niewielkiej i niezbyt plastycznej powierzchni, jaką jest ekran z epapieru (nawet o przekątnej 8 cali. Dzięki przełomowemu trybowi „reflow”, w dziedzinie komfortu czytania wygrywa Cybook Ocean. Dla przykładu gdy czytamy gazetę funkcja ta „rozbija” kolumny, tworząc z nich tekst ciągły, jednocześnie zachowując czcionki i elementy graficzne charakterystyczne dla czasopisma. W zależności od potrzeby funkcję tę możemy włączać lub wyłączać. InkPad posiada z kolei aż 4 funkcje czytania, w tym „rozpływ” podobny do „reflow”, jednak mniej dokładny i dopracowany.

Ponadto PocketBook InkPad oferuje nam szereg dodatkowych atrakcji takich jak możliwość odtwarzania plików MP3, kalkulator, kalendarz, słowniki, pasjans, szachy, sudoku, przeglądarka internetowa, czytnik kanałów RSS, czy aplikacje od producenta takie jak ReadRate, czy Send-to-PocketBook. Z kolei użytkownicy Cybooka Ocean muszą zadowolić się jedynie sklepem ebooków od Bookeen, przeglądarką www oraz słownikiem – dość ograniczonym. Mała ilość dodatków sprawia jednak, że działa on szybciej i nie potrzebuje zbyt wiele czasu do namysłu.

 

Dla zainteresowanych przedstawiamy również zestawienie funkcji:


Komentarze


Zaloguj się aby dodać komentarz